Zepsute zęby mogą Cię nawet zabić!

Strach przed dentystą jest szeroko rozpowszechniony w naszym społeczeństwie. Z obawy przed wizytą, wielu z nas odkłada ją w nieskończoność, narażając tym samym kondycję swoich zębów na poważny uszczerbek. Warto wiedzieć, że zepsute zęby powodują nie tylko ból, nieświeży oddech i nieestetyczny uśmiech, ale także mogą być przyczyną wielu znacznie poważniejszych chorób.

 

W zaniedbanej jamie ustnej gromadzą się bakterie. W kieszonkach zębów może gromadzić się też ropa, która dodatkowo przyspiesza rozwój drobnoustrojów. Gdyby nasza noga, czy ręka była w podobnym stanie, czym prędzej udalibyśmy się do lekarza. W przypadku zepsutych zębów wcale nie spieszy nam się do takiej wizyty.

 

W efekcie narażamy swój organizm na szereg poważnych schorzeń. Bakterie nagromadzone w jamie ustnej mogą przenikać do krwiobiegu, rozprzestrzeniając się po całym organizmie. Co nam grozi w takiej sytuacji? W przypadku ciężarnych, bakterie dwukrotnie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z niedowagą. Mogą przeniknąć także do serca, powodując zapalenie wsierdzia albo uszkodzenia zastawek. U osób po przeszczepie, zaniedbana jama ustna może być przyczyną poważnych powikłań.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Zepsute zęby mogą Cię nawet zabić!, 9.0 out of 10 based on 1 rating

One Comment

 • zdrowyduch commented on 27 października 2012

  I dlatego właśnie regularne wizyty u dentysty oraz częste mycie zębów (koniecznie prawidłowymi technikami) to coś, o czym po prostu nie wolno zapominać. Zęby często bagatelizujemy, a potem dopiero przychodzi rozpacz i strach, ale czesto wtedy jest za późno.
  A dużo nie trzeba: dobrych dentystów można znaleźć przez internet (tu dobry ranking stomatologów – wystarczy wybrać w okolicy) , samo mycie żeby 3 razy dziennie po 3 minuty, to ledwie 9 minut… a korzyści niepoliczalne!

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed