Zdrowie w płynie

Wielu osobom wydaje się, że dbanie o zdrowie wymaga z naszej strony wielu wyrzeczeń, czy sporych inwestycji. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Czasem do tego, by zachować zdrowie wystarczą drobne czynności, na przykład picie odpowiednich ilości wody każdego dnia.

1413067_water_newW naszym kraju wciąż zbyt wiele osób o tym zapomina. Sięgamy po wodę zbyt rzadko i pijemy ją w zbyt małych ilościach. Szacuje się, że zapotrzebowanie naszego organizmu na płyny to około 2 litry na dobę. Warto zaznaczyć, że do bilansu płynów nie wlicza się kawy, która zamiast nawadniać organizm, sprzyja odprowadzaniu wody.

Efekty picia niedostatecznej ilości wody mogą być bardzo poważne. Na początku będziemy odczuwać suchość w gardle, a nasze usta będą suche i popękane. Później może pojawić się gorączka, a nawet zaburzenia rytmu serca. U niektórych występują też omdlenia i zasłabnięcia. Tymczasem picie dwóch litrów płynu dziennie wystarczy, by zapobiec wszystkim tym przykrym objawom.

Należy więc sięgać po wodę nie tylko wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, ale wyrobić w sobie nawyk picia również wtedy, gdy wydaje nam się, że nie mamy takiej potrzeby. To ważne, szczególnie w przypadku starszych osób. Z wiekiem praca ośrodka odpowiadającego za uczucie pragnienia może stać się zaburzona, przez co starsze osoby często piją o wiele za mało, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Zdrowie w płynie, 9.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.