Zdrowie na emeryturze

Wizja podwyższenia wieku emerytalnego sprawia, że coraz więcej z nas zaczyna poważnie zastanawiać się nad swoim zdrowiem. Czy przechodząc na emeryturę w wieku 67 lat wciąż jeszcze będziemy w stanie cieszyć się życiem?

 

Statystyki opracowane dla innych europejskich krajów są dość optymistyczne. Przeciętny Europejczyk w wieku 65 lat ma szansę jeszcze przez 9 lat cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Dopiero po tym czasie jego zdrowie zacznie się stopniowo pogarszać.

 

Gorsze zdrowie nie oznacza jednak zwykle krótszego życia. Mimo zmagania się z chorobami, przeciętna Europejka ma przed sobą jeszcze 21 lat życia, zaś przeciętny Europejczyk – 17 lat. W Polsce średnia długość życia jest nieco niższa, a problemy z chorobami zaczynają się wcześniej.

 

Skąd tak duże różnice między długością życia wśród kobiet i mężczyzn w poszczególnych krajach? Winą za nie można obniżyć niewłaściwy tryb życia. Krócej żyją te osoby, które są uzależnione od używek, źle się odżywają i nie uprawiaj sportu. Skutki takich przyzwyczajeń kumulują się i stają się szczególnie zauważalne właśnie po 60 roku życia. Jeśli więc zależy Ci na tym, by żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem, warto o tym pomyśleć już teraz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)