Zdrowa dieta dla osób po 60tce

Osoby po 60 roku życia muszą przykładać sporą wagę do swojej diety. Przemyślany, zrównoważony jadłospis może sprawić, że dłużej będą cieszyły się zdrowiem. O czym należy pamiętać, układając taką dietę?
Przede wszystkim o obniżeniu bilansu kalorycznego. Po 60tce jesteśmy zwykle zdecydowanie mniej aktywni, w związku z tym spalamy mniej kalorii. Jeśli dieta będzie tak samo kaloryczna, jak do tej pory, prawdopodobnie przybierzemy na wadze.

 

Z drugiej strony, większość emerytów uskarża się na słabszy apetyt. Wielu z nich zwyczajnie nie ma ochoty na spożywanie wielu posiłków. W związku z tym należy zadbać, by te, które spożywają dostarczały im wszystkich niezbędnych składników.

 

W diecie osób starszych powinno znaleźć się miejsce chociażby na produkty zbożowe. Pełnoziarniste pieczywo, otręby, czy brązowy ryż będą doskonałym wyborem. Dostarczając dużej ilości błonnika, który jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit. Zaleca się dodawanie produktów zbożowych do każdego posiłku.

 

W prawidłowo skomponowanej diecie dla osoby starszej ważną rolę odgrywają też owoce i warzywa. Z warzyw poleca się te o intensywnych kolorach, np. paprykę, czy brokuły. Wśród owoców najlepiej zwracać uwagę na te o niezbyt dużej zawartości cukru.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.