Zadbaj o serce – by starzało się wolniej!

Serce to najsilniejszy mięsień w organizmie człowieka, który wykonuje najcięższą pracę – nieustannie przepompowuje krew – codziennie jest to nawet 7 tysięcy litrów – w ciągu całego życia, liczby idą w miliardy. Niestety tryb życia, który obecnie dominuje w społeczeństwie sprawia, że pompa się osłabia. Jak zadbać o to, aby pracowała wydajnie jak najdłużej, bez konieczności stosowania „wspomagaczy”?

Rzuć palenie, ogranicz alkohol

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że palenie papierosów powoduje choroby serca, zmniejszenie wydolności płuc, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka. Jeden papieros skraca życie o 10-20 minut, w przeliczeniu na miesiące, czy nawet lata, okazuje się, że liczby te są kolosalne. Dlatego warto, dla wzmocnienia serca i opóźnienia procesów starzenia, rzucić palenie jak najszybciej – zauważymy znaczną poprawę w samopoczuciu. Podobnie z alkoholem – co prawda, lampka czerwonego wina do obiadu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale nadużywanie alkoholu może prowadzić nie tylko do uzależnienia, ale wpłynie na pracę narządów wewnętrznych, w tym serca. Należy więc pamiętać o jego rozsądnym spożywaniu.

Tłusta dieta na bok

Fast foody, ostre, tłuste potrawy, monotonna dieta, w której przeważają węglowodany, zapijana napojami gazowanymi to pierwszy krok do pewnej otyłości. Jak wiadomo, otyłość wpływa negatywnie na pracę serca. Dlatego pierwszym krokiem do dbanie o nie, jest wyeliminowanie wymienionych wcześniej potraw i zastąpienie ich pełnowartościowymi, bogatymi w magnez i potas, gdyż te minerały wpływają korzystnie na pracę serca.

Niemniej ważne jest ograniczenie soli w codziennej diecie, która powoduje wzrost ciśnienia tętniczego do jednej płaskiej łyżeczki na dzień lub wyeliminowanie jej w ogóle.

Na koniec warto wspomnieć o złym cholesterolu, który można ograniczyć poprzez zmniejszenie ilości czerwonego mięsa w diecie na rzecz białego drobiowego oraz poprzez wprowadzenie do niej olejów roślinnych.

Jeśli dieta, to i sport

W parze z dietą powinno iść również uprawianie jakiejś aktywności fizycznej. Niech będzie to coś, co lubimy, a nie coś, co nas przesadnie męczy. Może to być jazda na rowerze, rolkach, ale też zwykły spacer czy nawet ćwiczenia przed telewizorem. Wszystko to, co pozwoli na zwiększenie rytmu bicia serca do 130 uderzeń na minutę. Wystarczy wykonywać takie ćwiczenia 3 razy w tygodniu po 30 minut, aby serce je doceniło. Zauważymy znaczną poprawę samopoczucia oraz zmniejszenie wagi, więc, gra jest warta świeczki – podwójnie.

Samopoczucie i pogoda ducha

Nie ma co ukrywać, że na pracę naszego serca ma również wpływ nasze samopoczucie. Jeśli żyjemy w ciągłym stresie, częściej sięgamy po używki, w tym kawę i papierosy. Złe samopoczucie negatywnie wpływa również na nasze relacje z bliskimi, co generuje kolejne konflikty. Dlatego ważne jest nie tylko wyciszenie organizmu i pozwolenie mu na relaks, ale również odpowiednio długi i mocny sen, który pozwoli na regenerację. Czasem warto też pomyśleć o urlopie i chwili odpoczynku, bez pracy, zmartwień i niepotrzebnych myśli. Serce to doceni.

 

Michał Janas
Artykuł został przygotowany na podstawie www.i-apteka.pl/product-pol-2362-DIOSMINEX-0-5g-x-

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.