Wizyta u ginekologa – na co zwrócić uwagę

W życiu każdego człowieka ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie i nie bać się wybrać do specjalisty jeśli tylko odczuwa się jakieś niepokojące dolegliwości. To ważne, gdyż wcześnie zdiagnozowane choroby można w większości przypadków całkowicie wyleczyć. Zbyt późna reakcja może się natomiast skończyć ciężkimi powikłaniami. W przypadku ginekologa sytuacja jest o tle trudna, że dotyka ona sfer intymnych, dlatego też nie wszystkie kobiety decydują się na wizytę. Jak zatem wybrać dobrego ginekologa, aby każda wizyta nie była dla nas nieprzyjemnym przeżyciem?

W pierwszej kolejności zasięgnijmy języka innych kobiet. Mogą to być fora albo portale tematyczne gdzie inne kobiety wymieniają się swoimi doświadczeniami z wizyt. W Internecie jest mnóstwo tego typu miejsc więc bez większego problemu możemy porównać opinie na temat różnych lekarzy. Możemy również popytać swoich koleżanek czy nawet własnej mamy. Jeśli któraś z nich już wiele lat uczęszcza do tego samego specjalisty to dobry znak, że i nam będzie odpowiadał. Nie wstydźmy się pytać o lekarza bo nie ma w tym naprawdę nic złego. Nie musimy przecież od razu zwierzać się z dolegliwości czy innych spraw jakie nami kierują. Warto jednak pamiętać, że każda z kobiet ma nieco inne oczekiwania i to co dla naszej przyjaciółki jest właściwe nie zawsze będzie nam odpowiadać. W takiej sytuacji należy bez żadnych skrupułów zrezygnować z poleconego lekarza i szukać dalej. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wizyty?

 

Zacznijmy od gabinetu, który powinien być tak przygotowany, aby pacjentki nie czuły się niezręcznie czy też skrępowane. Ważne jest pierwsze wrażenie, kiedy wchodzimy na badanie. Jeśli wszystko jest schludne to i my czujemy się pewniej. Istotne jest, aby lekarz poświęcał nam dużo uwagi. Niedopuszczalne jest natomiast, kiedy mamy wrażenie, że nie ma dla nas czasu i przeprowadza wizytę „mechanicznie”, w pośpiechu i bez jakiegokolwiek. W takiej sytuacji ciężko będzie nam otrzymać konkretne odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Od ginekologa musimy również wymagać życzliwości i dyskrecji. To co dzieje się w gabinecie powinno tam pozostać. Część lekarzy pozwala sobie na nieco humoru co nie wszystkim przypada do gustu. Jeśli nam do nie przeszkadza, a nawet rozluźnia to nie ma problemu, ale kiedy czujemy się skrępowani różnego typu żartami nie bójmy się zwrócić uwagi.

Najważniejsze, abyśmy to my czuli się dobrze. Zdarza się, że przez własne poglądy, takie jak na przykład względy religijne ginekolog stara się namawiać swoje pacjentki powiedźmy do nieużywania profilaktyki antykoncepcyjnej nawet w przypadku kiedy nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań. Pamiętajmy, że nikt nie może nam narzucać tego typu rzeczy, o ile nie wpływa to na nasze zdrowie. Takie zachowanie jest po prostu nieprofesjonalne i należy unikać tego typu specjalistów. Ostatnią rzeczą wartą wspomnienia jest to, aby nie kierować się wyborem lekarza pod względem płci. Niektóre kobiety uważają, że najlepszą decyzją jest wybór kobiety ginekologa. Starajmy się jednak wybierać lekarza pod względem jego dokonań medycznych, doświadczenia i pozytywnych opinii. Pamiętajmy, że wybór dobrego ginekologa to inwestycja na długie lata więc warto znaleźć takiego, do którego będziemy chętnie uczęszczać.

Artykuł przygotował rzetelny Ginekolog z Pruszkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.