test ciążowy

Upławy w czasie ciąży

test ciążowyNie każda wydzielina z pochwy to upławy, jednak na każdą trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nie wiadomo czy to, co w tej chwili jest problemem danej kobiety nie ma charakteru patologicznego i nie wymaga natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. Natomiast nie trzeba odczuwać niepokoju, gdy występuje normalna wydzielina. Charakteryzuje się ona tym, że jest bezbarwna, nie ma nieprzyjemnego zapachu. Produkowana jest przez gruczoły Bartholina, (gruczoły przedsionkowe większe), które znajdują się w wargach sromowych większych.

Kolor oraz konsystencja naturalnej wydzieliny z pochwy jest zależna od momentu cyklu menstruacyjnego. W pierwszej fazie cyklu, czyli od pierwszego do ósmego dnia najczęściej występuje suchość pochwy. W czasie fazy owulacyjnej występuje obfity, bezbarwny oraz ciągnący się śluz –dzięki temu chroni on plemniki przed kwaśnym odczynem dróg rodnych. Gęsty i grudkowaty śluz który chroni pochwę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi występuje w fazie latalnej, czyli trzeciej.

Wydzielina zmienia się również w zależności od fazy życia kobiety. Skąpa, bezwonna i biała wydzielina jest u dziewczynek niedojrzałych płciowo. W wieku pokwitania dziewczynki zauważają większą ilość wydzieliny, co nie jest niepokojące gdy nie wydziela się nieprzyjemny zapach lub inne nieprzyjemne przejawy. W czasie przekwitania układ hormonalny jest spowolniony. Co za tym idzie ilość wydzieliny jest mniejszy.

Ryzyko wystąpienia dolegliwości które mają związek z suchością pochwy jest znacznie mniejsze. Śluz przestaje być wytwarzany u kobiet po menopauzie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)