Suplementy mogą być groźne!

Wielu z nas wydaje się, że suplementy diety mogą przynieść naszemu organizmowi wyłącznie korzyści. Prawda jest jednak nieco inna. Suplementy zawierają w swoim składzie substancje chemiczne, które mogą wchodzić w reakcje z innymi związkami. Skutki tych reakcji są w wielu przypadkach trudne do przewidzenia, należy więc zachować daleko idącą ostrożność.

1418717_drugs_pillsTo ważne szczególnie w przypadku osób przyjmujących leki. Suplementy mogą zaburzać lub ograniczać działanie wielu z nich. W efekcie ich skuteczność jest ograniczona, co zwiększa ryzyko rozwoju różnego rodzaju chorób. Należy uważać przede wszystkim na suplementy wspomagające odchudzanie, ponieważ wiele z nich ogranicza wchłanianie substancji leczniczych w układzie pokarmowym.

Nawet ziołowe suplementy uznawane powszechnie za najbezpieczniejsze mogą wywoływać pewne niebezpieczne reakcje. Wiele syntetycznych leków reaguje z nimi w sposób niekorzystny dla naszego organizmu. Zioła mogą także osłabiać działanie leków. Przykładowo dziurawiec ogranicza skuteczność działania leków antykoncepcyjnych, z czego wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy.

Czy w takim razie powinniśmy zrezygnować z przyjmowania suplementów? Z pewnością nie, jednak zanim zaczniemy je stosować, należy starannie zapoznać się z ulotką, a w miarę możliwości również skonsultować się z lekarzem.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 9.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Suplementy mogą być groźne!, 9.0 out of 10 based on 2 ratings

One Comment

 • zdrowyduch commented on 15 czerwca 2013

  bo trzeba je z głową brać…

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.