Starsi ludzie i upały

Wielu z nas z niecierpliwością czeka na letnie upały. Niestety, nie wszyscy witają je z równie dużym entuzjazmem. W przypadku starszych osób wysokie temperatury na zewnątrz mogą okazać się bardzo groźne. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed ich szkodliwym wpływem?

1396032_untitledPrzede wszystkim powinniśmy pić dużo płynów. Pod wpływem ciepła znacznie wzrasta ryzyko odwodnienia. Aby do niego nie dopuścić powinniśmy pić co najmniej dwa litry wody dziennie.

Latem starsze osoby są zagrożone również udarem słonecznym. W żadnym wypadku nie powinny wystawiać się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w godzinach 12-15, a więc wtedy, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. W szczególnie upalne dni najlepiej po prostu zostać w domu, a jeśli koniecznie musimy go opuścić najlepiej zrobić to wczesnym rankiem.

Aby upał był nieco mniej dokuczliwy i mniej groźny dla naszego organizmu, powinniśmy też zadbać o odpowiednie przystosowanie mieszkania. Jeśli to możliwe, zasłaniamy okna, wykorzystując w tym celu zasłony lub rolety. Dobrze jest też zaopatrzyć się w wentylator lub wiatrak, który pomoże nam schłodzić się w czasie upałów. Pomocne mogą okazać się również krótkie kąpiele w letniej wodzie pod prysznicem lub w wannie w ciągu dnia.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Starsi ludzie i upały , 8.0 out of 10 based on 1 rating

One Comment

 • zdrowyduch commented on 30 lipca 2013

  Pić pić i jeszcze raz pić!
  Można też skoczyć ew. do apteki i kupić jakieś napoje bardziej nawadniające niż woda – jak to głoszą w reklamach, ale w sumie to ja nie do końca w takie rzeczy wierzę. Jeszcze norweski tran Mollers na wspomaganie organizmu nie tylko w upały, to tak – ale czy naprawdę jest coś, co nawadniania bardziej niż woda?
  eeee

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.