gorączka

Skąd bierze się gorączka u dzieci?

Gorączka u dzieci może mieć różne podłoża i nie zawsze świadczy o poważnej chorobie. Bardzo często przyczyną podwyższonej temperatury ciała u noworodków i niemowląt może być zbyt wysoka temperatura panująca w mieszkaniu. Maluszki nie mają jeszcze rozwiniętych umiejętności termoregulacji, dlatego gdy są za ciepło ubrane, ich temperatura może szybko wzrastać.

W takiej sytuacji zazwyczaj nie przekracza ona 38 stopni Celsjusza.

Gorączkę u dzieci może powodować przeziębienie. To nic innego jak infekcja wirusowa, która w organizmie człowieka rozwija się powoli. Najczęściej poprzedza ją katar, kaszel, następnie ból gardła oraz temperatura, która zwykle nie przekracza 38 stopni Celsjusza.

Gorączka u dzieci jest również częstą dolegliwością występującą przy ząbkowaniu. Wówczas maluszek ślini się, jego dziąsełka są mocno rozpulchnione, staje się marudne, płaczliwe i apatyczne. Przy wyrzynaniu się zębów, temperatura ciała dziecka zazwyczaj nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza.

Znacznie wyższa gorączka u dzieci pojawia się przy zapaleniu ucha. Maluch często łapie się za uszko, pociera je, może trzeć główką o poduszkę. Temperatura jego ciała zwykle przekracza 39 stopni Celsjusza. Zapalenie ucha powoduje silny ból, dlatego smyk jest płaczliwy, marudny, nie wykazuje apetytu do jedzenia, a nawet picia, gdyż przełykanie nasila ból ucha. Niekiedy rodzice mogą zauważyć wyciek ropnej wydzieliny z chorego uszka. W takiej sytuacji dziecko powinien jak najszybciej obejrzeć lekarz. Zazwyczaj objawy świadczące o zapaleniu ucha pojawiają się wieczorem, dlatego (o ile to możliwe) możemy wezwać lekarza na domową wizytę, bądź jechać ze smykiem do szpitala. Choroba musi być leczona antybiotykiem.

Jeśli gorączka u dziecka utrzymująca się przez trzy dni jest jedynym objawem, wówczas możemy mówić o trzydniówce. Chorobie towarzyszy wysoka temperatura, sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza, po czym ciało smyka pokrywa drobna różowa wysypka, która nie powoduje żadnych dolegliwości i znika samoistnie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.