Rak szyjki macicy – jak się przed nim ustrzec?

Polska to jeden z niewielu europejskich krajów, w którym odnotowuje się tak wysoką liczbę śmiertelnych zachorowań na raka szyjki macicy. Lekarze twierdzą, że to hańba dla naszej medycyny. Rak szyjki macicy to choroba, która wykryta odpowiednio wcześnie może być wyleczona.

 

Podstawą ograniczenia śmiertelnych przypadków raka szyjki macicy w naszym kraju to regularne badania cytologiczne. Niestety wiele Polek nie zdaje sobie sprawy z istotności tych badań i wciąż je odkłada. Tłumaczą, że nie widzą potrzeby badań, w sytuacji braku jakichkolwiek niepokojących objawów. Problem w tym, że rak szyjki macicy w początkowym stadium rozwija się zupełnie bezobjawowo.

 

Obecnie w ramach profilaktyki, dysponujemy także skutecznymi szczepionkami przeciwko tej chorobie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ich działanie obejmuje tylko kilka najbardziej rozpowszechnionych wirusów, dlatego nie eliminuje ryzyka zachorowania w 100%.

 

Połączenie cytologii ze szczepieniami jest bardzo skuteczne. Wystarczy wspomnieć, że w wielu wysokorozwiniętych krajach dobrze prowadzona profilaktyka niemal zupełnie wyeliminowała przypadki śmiertelne raka szyjki macicy. Pytanie tylko, kiedy Polsce uda się do nich dołączyć.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)