Promocja zdrowia w pracy

Działania podejmowane w ramach promocji zdrowia powinny być kompleksowe. Jednorazowe akcje nie są w stanie zmienić naszych nawyków. Najlepiej jeśli promocja zdrowia obejmie wszystkie dziedziny naszego życia.

1402769_dynamic_corner_houseDuże znaczenie ma chociażby promocja zdrowia w pracy, która leży w gestii pracodawców. Oznacza to chociażby wyznaczanie odpowiednio długich przerw na posiłki i wskazanie miejsca, w którym można je spokojnie spożywać. Jedzenie w pośpiechu, przy biurko ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i często prowadzi do otyłości.

Kolejny ważny czynnik to dbanie o profilaktyczne badania pracowników. Teoretycznie pracodawcy mają obowiązek o nie dbać, w praktyce bywa z tym różnie. Tymczasem właśnie tego rodzaju badania pozwalają odpowiednio szybko wykryć wiele groźnych chorób, które w takim stadium znacznie łatwiej wyleczyć.

Niektórzy pracodawcy idą o krok dalej. Umożliwiają swoim pracownikom wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w bardzo korzystnej cenie. Często też udostępniają im karnety do klubów fitness i siłowni, dzięki którym mogą regularnie uczestniczyć w zajęciach i dbać o swoją formę, nie ponosząc żadnych kosztów z tym związanych.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Promocja zdrowia w pracy, 9.0 out of 10 based on 1 rating

2 Comments

 • zdrowyduch commented on 15 czerwca 2013

  Jak ostatnio znalazłem (chwała!) pracę przez dział anonse praca na jobexpressie, to zaraz potem pracodawca wysłał nas właśnie na badania lekarskie i to mi sie podobało, że niektórzy w firmach od razu zaczynają konkretnie: lekarz, badania, a dopiero potem praca (w moim przypadku kontakt z żywnością) a nie odwrotnie…

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 • Katarzyna commented on 17 października 2013

  Poza promocją zdrowia w pracy, to w kazdej firmie powinno się tez trochę więcej mówić o stresie i wypaleniu zawodowym – bo szybko zauważone czy zdiagnozowane, pozwala na walkę z tym dziadostwem i jednocześnie oszczędza pracownikowi nerwów…
  Czytałam, ze tzw. biofeedback (do zrobienia m.in w http://eeginstytut.pl/) pomaga na takie problemy jak wypalenie…, choc z braku laku i lekarz zwykły też pomoże… To czasem choroba bardziej męcząca niż grypa.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.