Podstawowe zasady zdrowego odżywiania

Zdrowe odżywianie to klucz do dobrego samopoczucia. Przestrzegając kilku prostych zaleceń, można ustrzec się przed wieloma groźnymi chorobami. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o prawidłowym zbilansowaniu diety. Wbrew powszechnej opinii zdrowe jedzenie wcale nie musi być niesmaczne i monotonne. Główną ideą zbilansowanej diety jest spożywanie różnorodnych pokarmów w rozsądnych ilościach. Dlatego nie musisz wcale rezygnować ze słodyczy. Wystarczy, że ograniczysz się do jednego ciastka, czy kilku chipsów, zamiast zjadać całą paczkę na raz.

Jedzenie powinno być także zróżnicowane. Warto eksperymentować z nowymi smakami i produktami. Zamiast przyprawiać wszystkie potrawy tylko pieprzem i solą, dobrze jest używać różnorodnych przypraw. Nie powinniśmy też ograniczać się do jedzenia warzyw i owoców, czy chudego mięsa. Nasza dieta powinna być bogata w różnorodne składniki, których nie dostarczą nam monotonne potrawy.

Dobrym pomysłem jest także jadanie posiłków o stałych porach. Każdego dnia powinniśmy zjadać pięć-sześć posiłków. Najlepiej jeśli dostosujesz pory ich spożywania do własnego rytmu dnia. Nigdzie nie jest powiedziane, że nie możesz jadać trzech śniadań, a następnie obiadu po powrocie z pracy. Ważne, byś jadał regularnie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)