fotelik

Po co korzysta się z fotelików samochodowych?

fotelikUstawodawca zobowiązuje wszystkich kierowców samochodów osobowych przewożących małe dzieci, do zapewnianie im odpowiednich warunków bezpieczeństwa w trakcie jazdy – przepis nie dotyczy taksówek.

Ze względu na wzrost oraz wagę małych dzieci, standardowe pasy bezpieczeństwa nie mogą być stosowane, jeśli nie skorzystamy z pomocy specjalnego fotelika samochodowego.

W zależności od wieku i wzrostu dziecka, taki fotelik może przybrać odmienną formę – od kołyski dla niemowląt, po podkładkę podwyższającą dla dzieci w wieku szkolnym.

Profesjonalny fotelik samochodowy to przede wszystkim znacznie większy poziom bezpieczeństwa dziecka jadącego samochodem. Tego typu foteliki, dzięki swojemu profilowi, chronią dziecko w razie wypadku samochodowego i co najważniejsze, pozwalają na skorzystanie ze standardowych pasów bezpieczeństwa instalowanych w samochodach osobowych – normalnie pasy bezpieczeństwa są  przystosowane jedynie do wymiarów osoby dorosłej i nie zapewniają bezpieczeństwa dziecku.

Foteliki samochodowe posiadają specjalne mocowania, dzięki którym przypina się je do siedzenia samochodowego za pomocą istniejących pasów bezpieczeństwa, a w przypadku fotelików dla najmłodszych dzieci – kołysek i fotelików dla dzieci w wieku przedszkolnym, dodatkowe wewnętrzne pasy zabezpieczające.

Oczywiście poza samymi względami bezpieczeństwa, foteliki samochodowe to także często większy komfort podróży samochodem. Naturalnie każdy fotelik aby był wygodny, powinien być dostosowany do wzrostu oraz wagi dziecka, w przeciwnym razie nie dość, że będzie mniej bezpieczny w użytkowaniu (zwłaszcza wtedy, gdy będzie za duży)  to jeszcze dziecko nie będzie chciało z niego korzystać, ze względu na mniejszy komfort siedzenia – zbyt mały fotelik może cisnąć, w foteliku zbyt luźnym, dziecko mogą uwierać pasy zabezpieczające.

Odpowiednio dopasowany fotelik zapewni komfortowe warunki podróży, zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo oraz pomoże w utrzymaniu dziecka w jednym miejscu – dzieci nie przypięte pasami bezpieczeństwa lubią wędrować po samochodzie, co w czasie jazdy może być niezwykle niebezpieczne, szczególnie w momencie wypadku lub nawet drobnej stłuczki.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Po co korzysta się z fotelików samochodowych?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.