Pielęgnacja skóry noworodka

Noworodki wydają się dorosłemu  człowiekowi bardzo kruche i delikatne. Rzeczywiście, ich odporność dopiero się kształtuje, dlatego nawet donoszone oseski są bezbronne. Skóra takich maluszków jest bardzo cienka, a jej funkcjonowanie dopiero się stabilizuje. Stąd tez bierze się tak dużo podrażnień naskórka, które czasem prowadzą do poważniejszych schorzeń.

Od momentu narodzin skóra przez kolejne dwa, trzy lata powoli dojrzewa. Dopiero po trzecim roku życia zaczyna przypominać tę, którą posiadamy my, dorośli. Nie oznacza to jednak, że można ją traktować tak samo. Maluchy muszą używać specjalnych kosmetyków dla dzieci, które służą do pielęgnowania delikatnego naskórka. Wciąż słaba warstwa ochronna i niedostateczne natłuszczenie naskórka prowadzi do wysychania, pękania, podrażnień i alergii. Jak zatem troszczyć się naszego niemowlaka, aby uchronić go przed dużym dyskomfortem?

Skóra oseska ma nieco kwaśniejszy odczyn niż niemowlaka, czy starszego dziecka. Obniżone pH może zatem prowadzić do infekcji grzybiczych, zwłaszcza że system immunologiczny dziecka nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo. Kluczem jest dobieranie kosmetyków dla dzieci zarówno pod kątem jego indywidualnych potrzeb, jak i wieku. Najlepszym i najpewniejszym źródłem produktów jest apteka, w której także uzyskamy fachową poradę podczas zakupów. Pierwsze kosmetyki powinny być oznaczone jako bezpieczne od pierwszego dnia narodzin (nie zawierają barwników, środków zapachowych, substancji powodujących alergie). Na początek rodzice powinni zaopatrzyć się w podstawowe kosmetyki dla dzieci, czyli krem przeciw odparzeniom (zapobiega podrażnieniom skory podczas noszenia pieluszki), oliwkę z witaminami (odżywia i natłuszcza skórę), krem nawilżający do ciała (przeciwdziała wysuszeniu naskórka), środek do pielęgnacji pępka (powinien posiadać także właściwości bakteriobójcze), żel, lub mleczko do mycia ciała (tu wybór jest duży i kwestię kąpieli warto omówić osobno). Stopniowo odchodzi się od stosowania posypek do pieluszki, ponieważ niektóre z pudrów mogą drażnić narządy płciowe dziewczynek i wnikając powodować zakażenia.

Kosmetyki dla dzieci muszą posiadać atesty i certyfikaty, które gwarantują bezpieczeństwo naszemu maluszkowi. Absolutnie nie oszczędzajmy na tego typu produktach, ponieważ tanie środki często powodują alergie i są mało wydajne. Kupując jedno, ale droższe opakowanie inwestujemy w lepszą jakość, a także większą wydajność, zatem w gruncie rzeczy nie przepłacamy. Odradzamy także kupowanie kosmetyków dla dzieci wyłącznie pod wpływem reklamy- kolorowe pudełko i chwytliwe hasło to nie wszystko. Lepiej kupić w aptece mało atrakcyjne wizualnie produkty, za to doskonałej jakości.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.