Parę słów o ciśnieniomierzach

ciśnienieCiśnieniomierz jest przyrządem służącym do przeprowadzania pomiarów ciśnienia. Znamy go lepiej, jako ciśnieniomierz tętniczy. Ludzie starszej daty pamiętają jeszcze opaski na rękę połączone z specjalną gruszą oraz mała tarczą wskazującą wielkość parametrów, której używał lekarz wespół ze stetoskopem przeprowadzając pomiary ciśnienia tętniczego.

Obecnie urządzenie w tym wydaniu uważane jest za przeżytek i sprzęt archaiczny.

W dobie bardzo szybkiego rozwoju technologicznego spotykamy się, na co dzień z zaawansowanymi zminiaturyzowanymi formami nowoczesnych ciśnieniomierzy.

Najpopularniejszym jest tak zwany ciśnieniomierz nadgarstkowy. Zasada jego działania jest prosta – nakładamy na nadgarstek specjalną opaskę, której ścisk dostosowujemy regulatorem a następnie na przytwierdzonym panelu komputerowym naciskamy przycisk startu. Obręcz zaciska się i po kilku sekundach na wyświetlaczu mamy aktualny wynik przeprowadzonego pomiaru z akcją serca. Ciśnieniomierze te weszły do powszedniego użytku zarówno w szpitalach, przychodniach jak i domach prywatnych. Są one bardzo łatwe w obsłudze, dlatego używane są w większości przypadkach przez osoby starsze muszące regularnie kontrolować swoje ciśnienia. Ciśnieniomierz stał się urządzeniem codziennej profilaktyki.

Lekarze często zalecają swoim pacjentom dokonanie zakupu takiego urządzenia, głównie w przypadkach występujących problemów z nadciśnieniem tętniczym lub niedokrwistością.

W celu skutecznej terapii farmakologicznej w takich przypadkach niezbędne jest posiadanie aktualnego odczytu ciśnienia, ponieważ określone leki mogą zarówno wpływać na wzrost jak i na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Zaaplikowanie tabletek w złym momencie może przyczynić się do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Nawet, jeśli nie cierpimy na schorzenia układu krwionośnego warto zaopatrzyć się w mały kompaktowy ciśnieniomierz, ponieważ prowadzenie regularnych odczytów może pomóc w wczesnym wykryciu wszelkich wahań oraz nierówności. Dzięki takiemu wczesnemu systemu ostrzegawczemu możliwe jest zapobiegniecie niespodziewanej chorobie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Parę słów o ciśnieniomierzach, 9.0 out of 10 based on 1 rating

One Comment

 • Katarzyna34 commented on 23 września 2013

  Moja babcia ma ze 3 ciśnieniomierze:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.