usta

Opryszczka – jak sobie z nią radzić?

Nie ma nic gorszego przed ważną imprezą, czy kolacją w towarzystwie ukochanego, niż niespodziewanie pojawiająca się opryszczka. Wirus opryszczki to jeden z najbardziej podstępnych ze wszystkich wirusów. Atakuje z zaskoczenia, czasem nawet po kilkuletniej przerwie. Zwykle pojawia się w momencie spadku odporności. Pojawieniu się opryszczki sprzyja też stres, a w przypadku kobiet menstruacja. Gdy nasz organizm jest słabszy, nie jest w stanie skutecznie sobie poradzić z wirusem.

 

ustaJeśli na Twojej wardze pojawi się swędząca, bolesna krostka, musisz działać szybko. Najlepiej sięgnąć po maści wysuszające, które mają w swoim składzie acyclovir. Przyspieszą one gojenie strupka i sprawią, że świąd będzie mniej dokuczliwy. Unikaj natomiast nakładania tłustych szminek i błyszczyków, które nawilżają usta, ale jednocześnie spowalniają gojenie się ranek. W przypadku szczególnie częstych lub intensywnych ataków wirusa, lekarz może także zalecić stosowanie doustnych preparatów.

 

Pamiętaj też, że aby uniknąć zarażenia innych osób, w czasie gdy masz na ustach opryszczkę nie powinieneś nikogo całować. Unikaj też picia z jednej szklanki, czy używania tych samych kosmetyków do ust.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)