Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość to jeden z bardzo kłopotliwych i krępujących problemów. Zwykle nieestetyczne plamy pod pachami w upalne dni nieco utrudniają kontakty i powodują swego rodzaju zamknięcie na społeczeństwo. Czasami wystarcza użycie antyperspirantu, lecz bywa i tak, że takie działanie jest niewystarczające. Warto wówczas dowiedzieć się o innych metodach działania, dzięki którym można na trwałe pozbyć się kłopotliwego problemu. <br>
Jedna z takich metod jest leczenie nadpotliwości botoksem.

Wydzielanie potu przez człowieka reguluje praca ok. 4 milionów gruczołów, pełnią one bardzo ważną funkcję w organizmie, chronią przed przegrzaniem i udarem, służą do regulowania ciepłoty ciała. Pocenie się wiec jest całkiem naturalną czynnością, w dużej mierze zależy też od trybu życia i od stanu zdrowia. Czasami jednak zdarza się tak, że aktywność gruczołów jest zbyt duża, bez względu na to, czy jest się w spoczynku, czy w ruchu, wówczas może to utrudniać życie.  Idealnym, rozwiązaniem może być leczenie nadpotliwości.

Czym jest nadmierna potliwość?

Problem ten dotyczy  2-3% populacji, częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Osoby dotknięte nadpotliwością wydzielają w spoczynku około 3 litry potu dziennie, natomiast zdrowa osoba poci się trzy razy mniej. Choroba ta może być miejscowa lub uogólniona. Rodzaj nadpotliowości miejscowej dotyczy zazwyczaj pach, dłoni, stóp i rzadziej – twarzy. Natomiast uogólniona obejmuje całe ciało – tłumaczą specjaliści z Klinik Ziemlewski. Problem ujawnia się zazwyczaj pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, czyli wtedy, gdy prowadzi się najbardziej ożywione życie towarzyskie.

A jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?

Czasami zdarza się tak, że nadpotliwość, zwłaszcza ta uogólniona, jest jedynie objawem poważniejszej choroby. Dlatego bez wglądu na to, czy problem jest kłopotliwy, czy znośny, warto zgłosić się do lekarza i skonsultować swój przypadek ze specjalistą . A tymi chorobami, mogą być:

 • infekcja połączona z wysoką gorączką;
 • schorzenia nowotworowe, neurologiczne;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej (nadczynność tarczycy);
 • choroby metaboliczne (cukrzyca, otyłość, nadwaga);
 • infekcje wirusowe i bakteryjne;
 • menopauza;
 • andropauzy;
 • nadpobudliwość nerwowa.

Na czym polega zabieg?

Najbardziej skuteczną, znaną obecnie metodą leczenia nadpotliwości jest podanie toksyny botulinowej, czyli botoksu. Toksyna botulinowa powszechnie zwana jest jadem kiełbasianym, pierwsze zastosowanie w medycynie datuje się na lata 70. Wówczas wykorzystano go do leczenia zeza. Działanie rozszerzono na inne dziedziny medycyny i dziś już nie jest trucizną, ale lekiem przynoszącym ulgę pacjentom dotkniętym schorzeniami neurologicznymi.

Natomiast w medycynie estetycznej, najpierw służył do wygładzania zmarszczek, a dziś z powodzeniem stosuje się go do leczenia nadpotliwości.

A dlaczego działa na nadpotliwość? Toksyna botulinowa likwiduje wydzielanie potu poprzez zahamowanie pracy gruczołów potowych.

Zabieg poprzedza precyzyjna ocena intensywności wydzielania potu – za pomocą  specjalnego preparatu bada się miejsca gruczołów, są one zaznaczone na ciele ciemniejszym kolorem. Zwiększa to skuteczność zabiegu, bo ostrzykiwane są tylko miejsca problematyczne. Podanie preparatu w odpowiednio wybraną okolicę trwa krótko, zwykle nie wymaga specjalnego znieczulenia, a po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności; działanie botoksu rozpoczyna się po 2-3 dniach i w pełni rozwija się po ok. 2 tygodniach – tłumaczą specjaliści z Klinik Ziemlewski. Efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. W zależności od potrzeb pacjenta zabieg można powtarzać.

Istnieje kilka przeciwskazań do stosowania zabiegu, warto sobie to uświadomić, zanim pójdzie się do lekarza na konsultacje. Tymi przeciwskazaniami są:

 • choroby z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • stosowanie leków powodujących relaksacje mięśni,
 • miejscowe infekcje skóry,
 • ciąża i okres karmienia,
 • zaburzenia krzepnięcia.

Więcej znajdziesz na stronie: http://www.klinikiziemlewski.pl/gabinety-i-personel/pozna

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.