ciąża

Kwasy omega 3, potrzebne?

ciążaNienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 wywierają ogromny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i nie zaburzony rozwój płodu. Niedawno przeprowadzone badania zagranicznych naukowców wykazały, że kobiety, które regularnie pamiętały o jego przyjmowaniu znacznie rzadziej cierpiały na stan przedrzucawkowy czy też w istotnym zakresie ograniczały one ryzyko przedwczesnego porodu. Marzeniem każdego rodzica jest posiadanie zdrowego dziecka. To jest możliwe, ale ważne jest, aby przyszła mama należycie o siebie zadbała.

Dlatego konieczna jest odpowiednia dieta, bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 oraz w pozostałe witaminy i składniki odżywcze, na które zapotrzebowanie organizmu w czasie ciąży niekiedy wzrasta nawet o połowę. Oczywiście najłatwiej jest sięgnąć po jeden z wielu gotowych preparatów witaminowych, który cały ten problem załatwią. Jednak co do tego lekarze ginekolodzy mają podzielone zdania.

Dla jednych jest to oczywiście rozwiązanie, na które może zdecydować się przyszła mama, podczas gdy dla innych, jeśli nie ma takiej konieczności (mama nie jest wegetarianką) najlepszym wyjściem będzie dbałość o to, co codziennie ląduje na talerzu. W przypadku kwasów tłuszczowych omega 3 sytuacja nie jest jakość bardzo skomplikowana. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie występują. Najbardziej znanymi kwasami spośród omega 3 jest kwas alfa-linolenowy tzw. ALA, którego największe ilości znajdują się w siemieniu lnianym, oleju lnianym, orzechach włoskich oraz brazylijskich, oleju rzepakowym, sojowym oraz w zielonych warzywach liściastych. Kwas eikozapentaenowy czyli EPA obfituje w olejach tłustych ryb morskich oraz wodorostach morskich, z kolei kwas dekozaheksaenowy najbardziej znany jako DHA podobnie jak EPA zawarty jest w olejach morskich ryb oraz wodorostach.

No dobrze, ale dlaczego tak ważne są kwasy tłuszczowe omega 3 w diecie ciężarnej?

Odpowiedź jest prosta – bo zapewniaj prawidłowy rozwój, a zatem stanowią budulec mózgu, wchodzą w skład kształtowania się siatkówki oka, wpływają na rozwój układu nerwowego, zapobiegają alergiom oraz astmie. Również dla matki jest to cenny składnik, ponieważ pozwala na spokojne donoszenie ciąży, w istotnym zakresie eliminując problem przedwczesnego porodu, zmniejszają ryzyko hipertensji, czy też ograniczają skutki depresji poporodowej, bo to właśnie z kwasów tłuszczowych omega 3 wytwarzane są hormony szczęścia, czyli dopamina i serotonina.

W okresie ciąży to matka poprzez łożysko przekazuje je rozwijającemu się dziecku, a gdy już przyjdzie na świat ich źródłem staje się jej mleko, dlatego tak ważnym elementem jest karmienie piersią.

Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć kwasów tłuszczowych omega 3, ponieważ nie posiada specjalnych do tego enzymów. Dlatego wygodnym sposobem uzupełnienia ich będą gotowe suplementy diety. Lepiej jednak oprócz tych preparatów zadbać także o odpowiednią dietę. Warto sobie uświadomić, że najlepszym ich źródłem są tłuste ryby morskie, a zatem łosoś, halibut, śledź, makrela, tuńczyk. W drugiej kolejności jest siemię lniane, orzechy włoskie, pestki dyni, oleje, np. sojowy, rzepakowy czy lniany. Spore ilości kwasów tłuszczowych omega 3 zawarte są także w żółtkach jajek oraz nasionach soi.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Kwasy omega 3, potrzebne?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.