skoki

Kontuzje i urazy stawu kolanowego

skokiKolana są tymi częściami ciała, których uraz jest jednym z najboleśniejszych. Wszystkie miejsca, które nie mają dodatkowej ochrony w postaci tkanki mięśniowej i tłuszczowej są bardzo czułe, a tym samym szczególnie narażone na uszkodzenia. Staw kolanowy musi znosić dużo obciążeń- każdego dnia chodzimy, czasem biegamy, podnosimy ciężary, siadamy, wstajemy.

Niektórzy dodatkowo uprawiają jogging, taniec, różnego rodzaju sporty wyczynowe, które dodatkowo mogą niszczyć strukturę kolana, powodować mikrourazy, a nawet stany zapalne przy nieleczonych infekcjach.

Pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego jest ból- to on jest pierwszym informatorem, którego przekazu nie powinniśmy ignorować. Nagłe urazy naczęściej wymagają całkowitego unieruchomienia stawu, nierzadko poprzedzonego interwencją chirurgiczną. Lżejsze, które pozwalają pacjentowi na poruszanie się muszą być wsparte stablizatorami na kolano. Dzięki nim staw pozbędzie się nadmiernego obciążenia i będzie mógł „odpocząć”. Naturalnie, nie jest to w pełni możliwe w czasie jego wzmożonej pracy, zatem wszelkiego rodzaju kontuzje i dolegliwości z nimi związane potrzebują nieco czasu na ustąpienie.

Zdarza nam się podnosić i dźwigać ciężkie przedmioty, co wpływa negatywnie na wszystkie stawy. Stabilizatory na kolano są wskazane u tych, którzy na co dzień muszą przeciążać kolana, lub mają do tego skłonność. Dobór odpowiedniego stabilizatora jest uzależniony od miejsca, które wymaga największego oparcia.

Niektóre z nich mają specjalne wkładki silikonowe, dzięki którym bardzo dobrze dopasowuja się do ciała i nie uwierają, zaś wygodne zapięcia na rzepy ułatwiają szybkie zakładanie i zdejmowanie. Wkładki dodatkowo podtrzymują rzepkę, której urazy są bardzo częste wśród ludzi czynnie uprawiających sport .
Stablizatory na kolano występują w ogromnej ilości wariantów- zarówno jako cienkie i przewiewne na ciepłe dni, jak i te grubsze, które mają za zadanie nie tylko odciążać staw, ale również go ogrzewać, co przyspiesza cały proces regeneracji.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kontuzje i urazy stawu kolanowego, 9.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.