Kogo może dopaść choroba wieńcowa?

Czym jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa to inaczej stan zmniejszonego napływu krwi, czyli niedokrwienia mięśnia sercowego. Jest ona wywołana zwężeniem tętnic wieńcowych. Ta choroba serca może być spowodowana różnymi przyczynami, wśród których znajdują się czynniki pierwotne oraz wtórne. Do przyczyn pierwotnych zalicza się zmiany w tętnicach wieńcowych, natomiast do przyczyn wtórnych zalicza się przypadki, w których nie stwierdza się zmian organicznych w naczyniach wieńcowych. Chorobę wieńcową dzieli się na przewlekłą oraz na tak zwane ostre zespoły wieńcowe. Do pierwszej grupy zalicza się dławicę piersiową stabilną, dławicę odmienną, zespół sercowy X, a także dławicę związaną z mostkami mięśniowymi nad tętnicami wieńcowymi.

Czynniki ryzyka 

Do czynników ryzyka choroby wieńcowej zalicza się przede wszystkim: wiek, bowiem zwiększone ryzyko zachorowania na tę chorobę dotyczy mężczyzn powyżej czterdziestego piątego roku życia oraz kobiet powyżej pięćdziesiątego piątego roku życia. Ponadto duży wpływ ma płeć męska, ponieważ u mężczyzn ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest zacznie większe niż u kobiet. Niezwykle istotne są też zachorowania w rodzinie, palenie papierosów, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca, otyłość, a także stres. Choroba wieńcowa objawia się bólami w klatce piersiowej, uciskiem za mostkiem, osłabieniem lub zawrotami głowy, mdłościami, przyspieszonym biciem serca, płytkim oddechem, uczuciem kołatania serca, a także poceniem się. Czasami pierwszym objawem trwającej choroby wieńcowej jest pełnościenny zawał serca.

Leczenie

Leczenie choroby wieńcowej polega na zmniejszeniu modyfikowalnych czynników ryzyka, a także na regularnym przyjmowaniu leków. Bardzo ważna jest zmiana stylu życia, a chodzi tu o stosowanie zdrowej diety, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu, zachowanie niskiego poziomu cholesterolu, a także o regularną kontrolę ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi.

Profilaktyka

Choroba wieńcowa zalicza się do jednych z poważniejszych chorób, które zagrażają życiu chorego, dlatego tak dobrze znana jest jej profilaktyka. Rokowanie w tej chorobie uzależnione jest od stadium, w którym została ona rozpoznana, intensywności leczenia, a także przestrzegania zaleceń lekarskich. Ponadto rokowanie zależy też od chorób współistniejących u pacjenta oraz jego wieku. Istotny jest też stopień zaawansowania zmian w tętnicach wieńcowych oraz stopień uszkodzenia mięśnia sercowego. Warto pamiętać o tym, że każdy silny ból w klatce piersiowej wymaga oceny przez lekarza. Bardzo niebezpieczne są też krótkie bóle, ale nawracające na przykład po wysiłku.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kogo może dopaść choroba wieńcowa?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.