Jonofereza – czym jest, kiedy się ją stosuje?

Jonofereza należy do powszechnie i cenionych stosowanych metod elektroterapii, chociaż z pewnością nie można zaliczyć jej do nowoczesnych metod leczenia. Jej największym atutem oprócz wysokiej skuteczności jest to, że jest całkowicie bezbolesna, co przekonuje do jej stosowania nawet opornych pacjentów.

882275_physical_therapyJonofereza polega na wprowadzaniu do organizmu chorego lekarstwa przy wykorzystaniu prądu o stałym natężeniu. W ten sposób chorzy mogą przyjmować chociażby acetylocholinę, kwas salicylowy, czy neomecynę. Co ważne, substancje podawane w ten sposób muszą być elektrolitami, czyli ulegać dysocjacji elektrolitycznej.

Z punktu widzenia chorych zdecydowanie najważniejsza jest lista chorób i schorzeń, w których stosowanie jonoferezy przynosi pożądane efekty. Należy wymienić tu przede wszystkim wszelkie bóle stawów, nerwobóle i bóle kręgosłupa. Jonoferezę stosuje się także w leczeniu stanów zapalnych.

Przed zaleceniem jonoferezy lekarz powinien sprawdzić, czy u pacjenta nie występują żadne przeciwwskazania do jej stosowania. Należy do nich między innymi choroba nowotworowa, ciąża, czy obecność rozrusznika serca u pacjenta. Oczywistym przeciwwskazaniem jest też uczulenie na podawane leki.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.