jak zadbac o poziomzelaza

Jak zadbać o właściwy poziom żelaza?

jak zadbac o poziomzelazaTak jak większość pierwiastków chemicznych odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie różnych układów naszego organizmu, również i żelazo ma do spełnienia niezwykle istotną funkcję. To ono przyczynia się do powstawania hemoglobiny – składnika krwi odpowiadającego za transport tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Jak wszyscy doskonale wiemy, bez tlenu nie ma życia, a bez żelaza nie będzie hemoglobiny, która ten tlen rozprowadzi.

Niedobór żelaza to poważny problem, z którym jednak stosunkowo łatwo sobie poradzić. Wystarczy wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w żelazo lub zacząć przyjmować suplementy z żelazem tj. Biofer. Najlepszym sposobem na zapewnienie organizmowi właściwego, stałego poziomu żelaza będzie wprowadzenie do codziennej diety takich produktów jak: czerwone mięso (ważne aby nie spożywać go w nadmiarze, ponieważ nadmiar łatwo przyswajalnego żelaza występującego w mięsie może być przyczyną nadciśnienia), wątróbka (najlepsze źródło żelaza hemowego – najlepiej wchłanianego rodzaju żelaza), suszone owoce, zielone warzywa (szpinak jest doskonałym źródłem żelaza niehemowego, trudniej przyswajalnego, ale pełniącego taką samą rolę jak żelazo hemowe) czy częściowo przetworzone ziarna zbóż (na przykład w postaci ciemnego pieczywa).

Dobrym źródłem żelaza są również płatki zbożowe, które przez producentów często wzbogacane są o dodatkową porcję tego pierwiastka. Warto zatem, aby codzienna dieta była zróżnicowana i zawierała w swoim składzie przynajmniej jeden rodzaj produktów bogatych w żelazo.

W niektórych przypadkach sama dieta może jednak okazać się niewystarczająca. Odnosi się to na przykład do kobiet w ciąży, które potrzebują zdecydowanie większych dawek żelaza.

W takich sytuacjach często zalecane jest dołączenie do diety specjalnych suplementów bogatych w żelazo tj. Biofer – zawiera żelazo hemowe oraz niehemowe, dzięki czemu jest produktem bardzo dobrze przyswajalnym, szybko podnoszącym poziom żelaza we krwi. Stosowanie tego typu preparatów wskazane jest również w przypadku osób ze zdiagnozowaną anemią lub osób, które w ostatnim czasie miały znaczny ubytek krwi.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.