Inhalacja jako metoda leczenia górnych dróg oddechowych

imedycznyCoraz większą popularność przy leczeniu przewlekłych chorób oskrzeli i płuc zyskuje inhalacja. Metoda ta jest skuteczna, bezbolesna, nieagresywna, daje  szybki efekt terapeutyczny a przy tym jest dość prosta w użyciu. Nie dziwi zatem, że lekarze zachęcają do jej stosowania.  Szczególnie często stosuje się inhalację w leczeniu małych dzieci. Trzeba wiedzieć, że w Polsce problem schorzeń górnych dróg oddechowych (mali astmatycy), dotyczy bardzo dużej ilości dzieci.

Każdy rodzic, który chce ulżyć w cierpieniu swojej latorośli, powinien spróbować  inhalacji. Konsultacja z lekarzem, a także odpowiednie leki będą miały kluczowe znaczenie podczas leczenia. Ważne by stosować inhalacje systematycznie.

Tylko konsekwentne działanie przynosi w tym wypadku pożądane efekty. Nie zniechęcajmy się gdy przy pierwszych próbach inhalacji nasza pociecha będzie płakać i złościć się.

Rozpoczęcie stosowania tej metody łączy się z zakupem odpowiedniego sprzętu do inhalacji. Przy jego wyborze, który jest sprawą indywidualną, należy zwrócić uwagę na to by sprzęt był wygodny w użytkowaniu oraz parametry i jakość kupowanego urządzenia, które z założenia ma działać kilka lat. Inhalator składa się z kompresora i nebulizatora oraz dodatków. Jednakże zwrócić należy szczególną uwagę na dwie pierwsze części składowe. To one odpowiadają za efektywność terapii.

Nebulizator nazywany również mgielnikiem działa na bardzo prostej zasadzie. Specjalne dysze działające pod ciśnieniem (powietrze tężeje)sprawiają, że lek rozpylany jest za pomocą mgiełki. Roztwór wdychany przez pacjenta zostaje tym samym umiejscowiony w chorobowo zmienionym miejscu (płuca, oskrzela).

To jaką wielkość cząstek generuje nebulizator ma wpływ na skuteczność leczenia.  Innego rodzaju sprzęt wybierzemy jeśli zainfekowane są oskrzeliki innego jeśli mamy problem z płucami.  Przed zakupem warto skonsultować się z farmaceutą lub chociaż poczytać opinie na temat produktów. Trzeba też wiedzieć, że na rynku dostępne są dwa rodzaje nebulizatorów: Nebulizatory pneumatyczne (przystosowane do podawania precyzyjnych dawek leków) i nebulizatory ultradźwiękowe (stosowane głównie do nawilżania górnych dróg oddechowych- wytworzona mgiełka odznacza się dużą gęstością i trwałością. Cena takich urządzeń waha się od kilkunastu do kilkuset złotych.  By nie przepłacać w aptece a jednocześnie kupić nebulizator dobry jakościowo warto poszukać w internetowych aptekach lub na serwisach aukcyjnych. Zwróćmy uwagę na długość gwarancji oraz opinie użytkowników.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Inhalacja jako metoda leczenia górnych dróg oddechowych , 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.