Indeks glikemiczny – z czym to się je?

Jeśli starasz się, by Twoje posiłki były zdrowe i starannie zbliansowane, z pewnością niejednokrotnie zetknąłeś się z pojęciem indeksu glikemicznego. Pojęcie to nie jest obce również osobom chorującym na cukrzycę. Co warto o nim wiedzieć?

 

Indeks glikemiczny określa wartość, o jaką wzrośnie poziom cukru we krwi po spożyciu określonego produktu. Im wyższy indeks, tym szybciej rośnie poziom glukozy. Tabele zawierające produktu uszeregowane według wartości indeksu glikemicznego są powszechnie dostępne i warto mieć je pod ręką przy komponowaniu posiłków.

 

Wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym powoduje powolny wzrost poziomu glukozy i zapobiega tzw. hiperglikemii. Gdy poziom cukru rośnie wolniej, organizm uruchamia rezerwy tłuszczowe, co sprzyja chudnięciu. Pozwala też na łatwiejsze kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, co jest bardzo istotne dla cukrzyków.

 

Do produktów o niskim indeksie glikemicznym zaliczają się między innymi jajka, kawa, herbata, wołowina, owoce morza i większość przypraw. Na tych składnikach warto opierać większość posiłków. Do tych, których należy unikać należą z kolei piwo, smażone ziemniaki, pszenne mąki, białe pieczywo, ryż dmuchany, czy płatki kukurydziane.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)