Gdy dziecko ma gorączkę…

W wielu przypadkach gorączka u dzieci to bardzo niepokojący objaw. Warto już zawczasu dowiedzieć się, co robić, gdy dziecko zaczyna gorączkować i w jakich przypadkach powinno się zbijać gorączkę.

 

Nieznacznie podwyższona temperatura na poziomie 37-38 stopni Celsjusza to dobry znak. W ten sposób organizm daje znać, że podjął walkę z chorobą i mobilizuje swoje siły. W większości przypadków przyczyną podwyższonej temperatury jest infekcja. Może się jednak zdarzyć, że przyczyny będą o wiele bardziej prozaiczne – dziecko może być przegrzane na przykład wskutek zbyt ciepłego ubrania.

 

Jeśli jednak temperatura u dziecka przekracza 38 stopni, sprawa jest poważna i należy interweniować. Gorączkujące dziecko powinno być pod stałą obserwacją. Możliwe, że w ciągu godziny temperatura samoistnie się obniży, szczególnie jeśli przyczyną jej wystąpienia nie była choroba.

 

Jeśli podwyższona temperatura utrzymuje się, trzeba ją zbić, wykorzystując w tym celu leki. W przypadku młodszych dzieci, lekarze zalecają stosowanie paracetamolu. W przypadku starszych można sięgnąć po ibuprofen. Ważne, by jego dawka była dostosowana do wagi ciała dziecka. Należy zadbać także o to, by dziecko przyjmowało odpowiednie ilości płynów.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)