filtry-do-wody

Filtry do wody – podstawowe informacje

filtry-do-wodyPonieważ ludzkie ciało składa się w aż 60% z wody, jakość spożywanej przez nas wody ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Spożywanie zanieczyszczonej wody negatywnie odbija się na stanie naszej skóry, włosów i paznokci, powoduje też choroby układu pokarmowego.

Ze statystyk wynika, że niemal połowa Polaków wciąż czerpie wodę z własnych ujęć, jednakże brak chlorowego posmaku nie jest jeszcze gwarancją, że woda jest zdatna do picia. Ponieważ wiedza o znaczeniu wody dla zdrowia systematycznie się rozpowszechnia, ludzie coraz częściej sięgają po filtry do wody. Urządzenia te są dostępne w bardzo wielu rodzajach i szerokim rozstrzale cenowym, co z pewnością nie ułatwia wyboru.

Tymczasem wybór właściwego filtra musi być dobrze przemyślany, ponieważ nie każdy filtr będzie się nadawał do usunięcia dowolnych zanieczyszczeń. Na jaki filtr warto się zatem zdecydować?

Filtry do wody mogą być przenośne lub montowane na stałe. Jeżeli chodzi o mechanizm działania, można wyróżnić te oparte o mechanizm odwróconej osmozy bądź działanie promieni ultrafioletowych, półprzepuszczalne błony (membrany), ewentualnie dzbanki z wymiennymi filtrami z węgla aktywnego. Te ostatnie sprawdzą się, jeżeli nasza woda jest zanieczyszczona jedynie w niewielkim stopniu. Jeżeli woda jest bardziej zanieczyszczona, trzeba będzie podjąć decyzję, czy chcemy filtrować wodę wyłącznie do picia, czy także do prania i mycia. W tym pierwszym wypadku najwygodniej będzie zamontować filtr zlewozmywakowy.

Dzięki wymienności wkładów do jego filtra, może on posłużyć do zwalczania różnego rodzaju zanieczyszczeń: na pozbycie się posmaku chloru najlepszy będzie wspomniany już węgiel aktywny, do zmiękczenia twardej wody przyda się żywica jonowymienna, zaś zanieczyszczenia mechaniczne najskuteczniej zatrzyma wkład sedymentacyjny. Odpowiednie filtry do wody można zamontować także w pralce automatycznej oraz w prysznicu.

Zamiast stosować wiele różnych filtrów w całym domu, można też postawić na jeden uniwersalny filtr zamontowany przy samym przyłączu wodociągowym.

Będzie to z pewnością oszczędne rozwiązanie, ponieważ co jakiś czas będziemy wymieniać jeden, a nie kilka czy kilkanaście wkładów filtrowych. W roli takiego filtra przy przyłączu najlepiej sprawdzi się urządzenie oparte o mechanizm odwróconej osmozy, ponieważ równie dobrze poradzi sobie ono z różnymi rodzajami zanieczyszczeń, zatrzymując przy okazji także czynniki alergenne.

Przed zakupem filtra warto zamówić analizę stanu fizykochemicznego wody w sanepidzie. Wynik takiej analizy bardzo ułatwi nam wybór odpowiedniego urządzenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Filtry do wody – podstawowe informacje, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.