ESPAR dba o zdrowie starszych

Europejskie Stowarzyszenie Aktywności Ruchowej ESPAR promuje zdrowie wśród osób po 50tce. Akcja, choć szczytna, budzi sporo kontrowersji, dlaczego?

 

Sceptycy twierdzą, że osoby w dojrzałym wieku mają na tyle ugruntowane poglądy i opinie, że nie warto starać się ich zmieniać. Wychodzą z założenia, że szanse na poprawienie jakości ich życia są niewielkie. Uważają za o wiele bardziej celowe promowanie zdrowych nawyków wśród młodych ludzi.

 

ESPAR pokazuje, że wszystkie te zarzuty to nieprawda. W końcu w dzisiejszych czasach żyjemy coraz dłużej. W wieku 50 lat wielu z nas zaczyna cieszyć się życiem i doceniać jego uroki. Tym bardziej więc zależy nam na tym, by nasze życie trwało dłużej.

 

Stowarzyszenie zachęca przede wszystkim do aktywnego spędzania wolnego czasu. Wielu starszych ludzi ma tendencję do zalegania przed telewizorem, co z pewnością nie wpływa dobrze na ich zdrowie. Tymczasem już pół godziny spokojnego spaceru dziennie może wydatnie poprawić jakość naszego życia.

 

Drugim celem ESPAR jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i to okazuje się zwykle bardziej problematyczne. Wielu starszych ludzi rzeczywiście odmawia zmian w tej kwestii. Z drugiej strony odmawiają też jedzenia fast-foodów, czy picia gazowanych napojów, co działa na ich korzyść.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)