mama i dziecko

Ekologiczne zamienniki w codziennym życiu

mama i dzieckoModa na ekologiczny tryb życia wdziera się we wszystkie dziedziny życia i często ma bardzo pozytywny wpływ na jakość towarów, które oferują producenci. Możemy wybierać między żywnością zawierającą dodatkową chemię, a produkowaną wyłącznie w tradycyjny sposób. Zwykłe środki czystości mają swoją alternatywne wersje pod postacią tych biodegradalnych.

Nasze mamy używały jeszcze pieluch tetrowych, które po każdym użyciu należało porządnie wyprać i wygotować. Było to bardzo czasochłonne, ponieważ spora część gospodarstw domowych nie miała wówczas pralek automatycznych, jakie znamy dzisiaj. Po jakiś czasie zaczęły się w końcu pojawiać w sklepach pieluchy jednorazowego użytku, co bardzo usprawniło opiekę nad dzieckiem.

Pieluchę taką po prostu wyrzuca się za każdym razem, kiedy jest już wykorzystana. „Jednorazówki” są wykonane częściowo z plastiku, co nie podoba się ludziom prowadzącym ekologiczny tryb życia. Nic dziwnego, w ciągu dnia jeden maluch zużywa ok. 6-8 sztuk, co przez rok daje niemal trzy tysiące pieluch lądujących na wysypisku. Dla dbających o środowisko wymyślono powrót do starych czasów, ale w nowoczesnym wydaniu, czyli pieluchę dziecięcą wielorazowego użytku. Podobnie jest z innymi środkami czystości.

Mamy karmiące często używają wkładek laktacyjnych, które również za każdym razem są wyrzucane do śmietnika. Alternatywą dla nich są wkładki laktacyjne wielorazowego użytku, które można prać i stosować ponownie. Z jednej strony są pokryte specjalnym, nieprzemakającym materiałem, a z drugiej delikatną tkaniną, która zapewnia komfort i nie podrażnia skóry.

Wkładki laktacyjne po użyciu należy tylko odcisnąć z nadmiaru mleka i wrzucić do pralki. Najlepiej prać je z innymi rzeczami malucha w łagodnych płynach i proszkach przeznaczonych specjalnie dla niemowląt. Stosowanie takich wkładek laktacyjnych jest wygodne, chociaż nie przylepiają się do odzieży tak, jak ich jednorazowe odpowiedniki. Z tego powodu nadają się wyłącznie do stosowania z biustonoszem. Ich chłonne wnętrze może być wykonane z bawełny, albo specjalnej froty bambusowej, która wchłania i zatrzymuje nagromadzony pokarm.

Kolejnym plusem wielorazowych wkładek laktacyjnych jest ich ładny wygląd- niektóre z nich mają na prawdę ciekawe wzory i kolory.

Tradycyjne produkty często są zastępowanie ich ich tradycyjnymi, chociaż nieco ulepszonymi wersjami. Zamiast proszku do prania używane są specjalne orzechy, które zawierają naturalne związki chemiczne podobne do tych, które znajdziemy w mydle, a miejsce płynów czyszczących zajmują domowej roboty środki z sody oczyszczonej i octu.

Część z nas z pewnością daje się przekonać do ograniczenia chemii w życiu, a inni nie zmienią już swoich przyzwyczajeń na rzecz własnej wygody.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Ekologiczne zamienniki w codziennym życiu, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.