czosnek

Dobroczynne właściwości czosnku

Jedni go uwielbiają, inni już na sam zapach wzdrygają się z niesmakiem. Mowa o czosnku, warzywie, które zawiera wiele cennych substancji. Postaraj się, by na stałe zagościł w Twojej diecie.

czosnekLecznicze właściwości czosnku wynikają z dużej zawartości enzymów i aminokwasów, z allicyną na czele. Allicyna ma działanie bakteriobójcze, odpowiada też za charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach czosnku. Regularne spożywanie czosnku chroni nas przed przeziębieniami. Wspomaga też pracę układu krwionośnego. Obniża ciśnienie krwi, chroniąc nas przed zawałem. Ponadto czosnek reguluje poziom cholesterolu we krwi, redukując zły cholesterol i zwiększając poziom dobrego. Możemy też stosować go zewnętrznie, na przykład do łagodzenia bólu spowodowanego ukąszeniami owadów.

Jeśli charakterystyczny smak czosnku Ci nie odpowiada, wystarczy, że go upieczesz lub zamarynujesz. Dzięki temu jego smak zmieni się nie do poznania. Pieczenie sprawi, że będzie lekko słodkawy, a marynowanie doda mu kwaskowatości. Jest też świetny sposób, by pozbyć się charakterystycznego zapachu czosnku z buzi. Po zjedzeniu go wystarczy przez kilka minut żuć listek świeżej zielonej pietruszki.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)