Dobre odżywki dla sportowców i ich rodzaje

ZDJĘCIE 3Odżywki oraz suplementy diety przeznaczone dla sportowców zawierają przede wszystkim substancje mobilizujące organizm do szybszego spalania tłuszczu oraz do budowania tkanki mięśniowej. Takie odżywki dla sportowców zazwyczaj dostępne są bez recepty i nie są one w żaden sposób podobne do sterydów anabolicznych oraz pro hormonów. Te odżywki nie wpływają na gospodarkę hormonalną, a jeśli spożywa się je w zalecanych przez specjalistów ilościach to nawet nie są szkodliwe dla zdrowia. Takie odżywki cieszą się największą popularnością wśród mężczyzn, jednak kobiety również czasem sięgają po nie.

Sportowcy powinni pamiętać o tym, że żadna tabletka sama w pełni nie spali tłuszczu oraz nie zwiększy masy mięśniowej, dlatego trzeba też zastosować dietę wysokobiałkową. Wśród najbardziej popularnych odżywek dla sportowców znajduje się na przykład kreatyna. Ona znacznie zwiększa wytrzymałość i energię, a oprócz tego pobudza ciało do zwiększonej pracy. Warto pamiętać jednak o tym, aby spożywać ją po wysiłku na siłowni. Tego typu odżywka znacznie przyczynia się do zwiększenia masy ciała oraz wspomaga budowanie mięśni. Działanie odżywek dla sportowców jest różnokierunkowe. Mogą one działać na jedną albo więcej cech. Mogą też decydować nie tylko o odporności fizycznej, ale również psychicznej i właściwościach mechanicznych.

Sportowcy mogą korzystać tylko z tych odżywek, które przeszły serie badań, są dozwolone, skuteczne i etyczne. Odżywki dla sportowców mogą występować w formie sproszkowanej, żelowej, płynnej, a także jako dodatek do produktów spożywczych bądź jako składnik napoju. Ogólnie odżywki dla sportowców dzieli się na węglowodanowe, białkowe, mineralne, witaminowe oraz kompleksowe. Wśród kompleksowych znajdują się odżywki węglowodanowo-witaminowe, węglowodanowo-białkowe, węglowodanowo- mineralno- witaminowe oraz te same, ale z dodatkiem hydrolizatów białkowych, wolnych aminokwasów i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Początkujący sportowcy powinni konsultować się ze specjalistami lub swoimi kolegami z branży w sprawie odżywek dla sportowców. Wybór tego typu preparatów jest bardzo duży, bowiem dostępne są one zarówno w sklepach stacjonarnych, jak też w sklepach internetowych. Odżywki dla sportowców warto jednak kupować w sprawdzonych źródłach, aby można mieć pewno, że są one oryginalnymi produktami, które nie wywołają żadnych skutków ubocznych. Koszt tego typu preparatów nie jest aż tak bardzo duży, a wszystkie ceny są mocno zróżnicowane, dzięki czemu można sobie wybrać taką odżywkę, która będzie w pełni spełniała oczekiwania sportowca.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.