dieta

Dietetyk – Warszawa

dietaJak skomponować optymalną dietę dla sportowca?

Korzyści z uprawiania sportu są nieocenione – aktywność ruchowa poprawia kondycję organizmu, wzmacnia i buduje mięśnie, zwiększa tempo przemiany materii i korzystnie oddziałuje na sylwetkę. Optymalne efekty ćwiczeń uzyskujemy jednak tylko wtedy, gdy spożywane przez nas produkty są wartościowe pod względem odżywczym i dobrane do naszych indywidualnych potrzeb. Wbrew obiegowej opinii, suplementy diety dla sportowców nie są w stanie zastąpić odpowiedniej diety, dlatego mając w planach regularne treningi, warto rozsądnie planować jadłospis.

 Układanie diety dla sportowca

Zapotrzebowanie na witaminy, minerały i inne składniki odżywcze różni się u poszczególnych osób, w zależności od wieku, płci oraz rodzaju aktywności fizycznej. Z tego właśnie powodu zaleca się, by ułożeniem jadłospisu dla sportowca zajął się profesjonalista. Informacje o sprawdzonych dietetykach z okolicy możemy uzyskać w Internecie, wpisując do wyszukiwarki hasło „dietetyk w Warszawie” (nazwa miasta to oczywiście nasz wybór) i umawiając się na indywidualne konsultacje z dietetykiem. Warszawa to mekka specjalistów od żywienia, ale profesjonalne gabinety znajdują się również w innych polskich miastach.

Jakie składniki pokarmowe powinny znaleźć się w diecie sportowca?

Jadłospis osoby aktywnej fizycznie powinien dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, jednak najważniejsze są węglowodany oraz białko. Węglowodany dostarczają energii do ćwiczeń, a na koniec treningu są niezbędne do procesu regeneracji włókien mięśniowych. W związku z tym około 55-60% kalorii w dziennym menu powinno pochodzić z takich produktów jak: płatki owsiane, pieczywo razowe, makaron, ryż oraz kasza.

W diecie sportowca nie może zabraknąć również białka, stanowiącego ważny budulec tkanek organizmu. Jaka ilość jest zalecana dla osób aktywnych fizycznie? Ćwicząc, każdego dnia należy spożywać 250-300 g białka, najlepiej pod postacią chudego mięsa, nabiału, jaj oraz ryb.

Za radą dietetyka (Warszawa, Poznań i inne miasta dysponują wieloma specjalistami z tej dziedziny), do jadłospisu warto włączyć owoce i warzywa, które dostarczają witamin oraz minerałów, poprawiających funkcjonowanie organizmu. Istotna jest także odpowiednia podaż płynów.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Dietetyk - Warszawa, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.