Demencja starcza – co trzeba o niej wiedzieć

Jedną z najbardziej uciążliwych chorób, na które skarżą się starsze osoby jest tzw. demencja starcza. To o tyle problematyczne schorzenie, że wybór leków, które można stosować do jego leczenia jest bardzo ograniczony.

Podstawowym objawem demencji jest zaburzenie funkcji poznawczych. Osoby, które cierpią na demencję są otępiałe, mają słabszą pamięć, a wykonywaniem prostych, codziennych czynności sprawia im problemy. Wszystko to jest spowodowane zmianami w mózgu, które mogą mieć różne podłoże.

Jako że leczenie demencji jest trudne, dobrze jest postawić na profilaktykę. O ile bowiem niektóre przypadki demencji mają podłoże genetyczne, o tyle inne są spowodowane niewłaściwym trybem życia. Aby zapobiec demencji, trzeba dbać o higienę mózgu oraz regularnie trenować pamięć i koncentrację.

 Leczenie daje najlepsze rezultaty w przypadku wczesnego zdiagnozowania. Jeśli podejrzewamy ją u siebie lub kogoś ze swoich bliskich, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który na podstawie rozmowy i specjalnych testów ustali, czy rzeczywiście mamy do czynienia z demencją. Jeśli tak, lekarz zaordynuje przyjmowanie odpowiednich leków. W naszym kraju do najpopularniejszych leków przeciwko demencji należą rywastygmina, donepezil oraz galantamin.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

One Comment

 • zdrowyduch commented on 5 stycznia 2013

  o demencji i innych problem zdrowotnych można porozmawiac no na tym forum seniora.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.