trądzik

Blizny po trądziku – leczenie laserem

Trądzik to stan zapalny, który w związku z obecnością krost lub ropnych cyst (wykwity), pozostawia po sobie trwałe ślady zwane bliznami potrądzikowymi. Nie są one niczym więcej jak odmianą blizn zanikowych. Trądzik należy do najczęstszych chorób skórnych, a problem nie dotyczy wyłącznie nastolatków. Zmiany trądzikowe można zaobserwować także u osób po 30. roku życia, które zmagają się z podobnymi infekcjami, co staje się prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza jeśli dotyczy to młodej kobiety.

Dlaczego laser?

Żeby prawidłowo wyleczyć wyprysk trzeba najpierw wyeliminować bakterie, które zalegają w nagromadzonych mieszkach włosowych łoju i zrogowaciałym naskórku powodując stan zapalny – wyjaśniają specjaliści z Wirtualnej Kliniki. Blizny trądzikowe to zwykle niewielkie ubytki w strukturze skóry lub czerwone, grudkowate obszary, które niekiedy deformują linię twarzy. W medycynie estetycznej przez wiele lat stosowano metody, które wymagały długiego procesu gojenia, by wymienić dermabrazje czy głębokie złuszczanie. Obecnie gabinety dysponują  zaawansowanymi technologiami, dzięki czemu usuwanie blizn jest zdecydowanie bardziej skuteczne i mniej inwazyjne.

Metoda fototermolizy z wykorzystaniem laserów frakcyjnych takich, jak Fraxel re:store Dual czy eCO2, jest obecnie najskuteczniejszym sposobem walki z bliznami potrądzikowymi.  Technologia ta, w odróżnieniu od tradycyjnej laseroterapii, która usuwa całą wierzchnią warstwę skóry, polega na wybiórczym działaniu, co zmniejsza czas rekonwalescencji. Podczas jednego zabiegu można poddać naświetlaniu około 25-40% powierzchni chorej skóry, jednak pełny efekt uzyskujemy dzięki serii 4-6 zabiegów. Do leczenia kwalifikują się blizny kilkumiesięczne, jak i kilkuletnie każdego rodzaju, a więc potrądzikowe (zwłaszcza wklęsłe), pooperacyjne lub pooparzeniowe.

Jak wygląda zabieg?

Procedura naświetlania polega na znieczuleniu miejscowym obszaru zabiegowego kremem Emla. Przy pomocy ruchomej głowicy lasera, o określonych parametrach, lekarz operuje wiązką, która przenika w głąb skóry, powodując tysiące mikrouszkodzeń termicznych, wokół których pozostaje nieuszkodzona skóra. Chora tkanka jest odparowywana, a tam, gdzie działał impuls lasera, pojawiają się mikroskopijne dziurki. Wokół nich natomiast pozostaje nietknięta, zdrowa tkanka (tzw. mostki), której komórki zaczynają stymulować proces szybkiej odnowy. Ta technika minimalizuje ryzyko powstania rany, co jest podstawowym czynnikiem skracającym czas rekonwalescencji. Ponieważ tkanka w miejscu ranek zostaje usunięta, osiągamy efekt napięcia i liftingu skóry, przyspieszając proces odbudowy włókien kolagenowych, co z kolei powoduje, że wynik leczenia postępuje i nasila się w ciągu kilku, kilkunastu tygodni od zabiegu – tłumaczą eksperci z wirtualnaklinika.pl. Synteza białka pod wpływem stymulacji odnowy tkanek, znakomicie redukuje zmiany, zapewniając niejednokrotnie spektakularny efekt zabiegu, który może utrzymać się nawet do kilku lat.

Zabiegu nie można przeprowadzić w trakcie ciąży czy karmienia piersią. Wykluczają go również niektóre choroby skóry oraz stosowania określonych leków (np. retinoidów). Po zabiegu nie powinno się również planować towarzyskich spotkań. Skóra może być zaczerwieniona, odwodniona i napięta, w związku z czym zalecana jest kilkudniowa regeneracja. Normalnym zjawiskiem jest pieczenie i obrzęk, które można złagodzić zimnymi okładami. W zależności od obszaru i poziomu natężenia samego zabiegu, obumarłe fragmenty komórek skóry z obszaru naskórka i skóry właściwej będą usuwane z niej w ciągu 5-7 dni, czemu może towarzyszyć dość silne złuszczanie. Ważne jest aby w tym czasie intensywnie nawilżać skórę. Ogromnym wsparciem dla tej terapii może być także zmiana dotychczasowej diety, co wcześniej należy skonsultować ze specjalistą.

 

Sprawdź również inne metody radzenia sobie z trądzikiem na http://wirtualnaklinika.pl/category/problemy-skory/tradzik/

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Blizny po trądziku - leczenie laserem, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.