Białko- co warto o nim wiedzieć?

Białka to podstawowy materiał budulcowy naszego organizmu, umożliwiający wzrost i regenerację tkanek. Składniki te odpowiadają również za regulowanie wielu funkcji życiowych, zapewniających organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Niedobór białka powoduje niedożywienie, które hamuje rozwój organizmu i zwiększa podatność na choroby i infekcje.

 

Z punktu widzenia chemii białka to związki zbudowane z aminokwasów. Istnieje 20 rodzajów aminokwasów, w tym osiem egzogennych, które można pozyskiwać przede wszystkim z białek zwierzęcych. Niewiele roślin zawiera wszystkie osiem z nich, stąd też tak ważna jest urozmaicona dieta. Wegetarianie, którzy rezygnują z jedzenia mięsa muszą komponować swoje posiłki szczególnie starannie.

 

Do najlepszych źródeł białka należą chude mięso, ziarna roślin strączkowych oraz orzechy. Wbrew powszechnej opinii nabiał nie zawiera go zbyt wiele. Również warzywa zawierają bardzo niewiele aminokwasów, należy więc traktować je przede wszystkim jako źródło witamin i swego rodzaju „wypełniacz”, a nie pełnowartościowy pokarm. Zboża również nie dostarczają nam odpowiedniej ilości białka, chyba że zjadamy je w dużych ilościach. Aby nasz organizm otrzymał wystarczająco dużo aminokwasów, należy łączyć produkty mleczne i zbożowe w jednym posiłku.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)