skóra

Ale plama! Jak pozbyć się przebarwień skóry?

Przebarwienia na skórze to dość powszechny problem – mają z nimi do czynienia zarówno młodzi ludzie, którzy przesadnie korzystają z letniego słońca lub solarium, jak i osoby starsze, u których z naturalnie wiekiem pojawiają się na skórze tzw. plamki starcze. Są różne rodzaje przebarwień, a co za tym idzie – różne przyczyny ich powstawania. Jedno jest pewne – jesteśmy w stanie skutecznie z nimi walczyć – rozjaśniając je lub pozbywając się ich w całości.

Kogo lubią przebarwienia?

Nie każda skóra ma skłonność do powstawania przebarwień. Plamy najbardziej lubią ciemne karnacje – posiadają one dużą ilość melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję białego barwnika. Idealne warunki stwarza też dla nich połączenie kuracji hormonalnych i słońca – przebarwienia najczęściej powstają u pań, które stosują antykoncepcję lub przyjmują hormonalną terapię zastępczą. Skóra jest wtedy wyjątkowo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, które często wywołują na niej zaburzenia pigmentacji.

Co to za plama?

Plama plamie nierówna – jest kilka rodzajów plam, a przy tym kilka sposobów ich usuwania. Jeśli przebarwienia pojawiły się na znacznej powierzchni skóry, są duże i bardzo ciemne – warto wybrać się z nimi na do dermatologa – zleci on odpowiednie badania i zaproponuje skuteczną metodę leczenia. Są cztery podstawowe typy przebarwień, które mogą pojawić się na naszej skórze:

Piegi – na to, że pojawiają się na naszym nosie, twarzy czy dekolcie – nie mamy tak naprawdę wpływu. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim nasze uwarunkowania genetyczne. Osoby o ciemnej karnacji mogą próbować z nimi walczyć, ale panie i panowie o blond lub rudych włosach nie mają z nimi większych szans – są to przebarwienia, które powstają bardzo głęboko pod skórą i ciężko je wybielić.

Plamy posłoneczne – małe, ciemne, rozmieszczone bardzo nierównomiernie – są najczęściej wynikiem jednorazowej, letniej opalenizny. To, czy plamy tego rodzaju pojawią się na naszej skórze, zależy od naszej indywidualnej wrażliwości na słońce oraz tego, czy w naszym organizmie melanina – barwnik odpowiadający za pigmentację – rozkłada się równomiernie. Plamy posłoneczne warto starać się usuwać przy pomocy specjalistycznych preparatów – zalecają eksperci i dermatolodzy laboratoriów Vichy – zredukują one przebarwienia, rozświetlą skórę i intensywnie ją odżywią. Świetnie też poradzą sobie z przebarwieniami po trądziku, który nasila się się zazwyczaj po intensywnym kontakcie ze słońcem czy wizytach w solarium.

Plamy starcze/wątrobowe – mogą zacząć pojawiać się na skórze dosyć wcześnie, bo już po trzydziestce. Jedak najczęściej wychodzą na światło dzienne po pięćdziesiątym roku życia – gdy praca komórek barwnikowych – melanocytów – zostaje w dużym stopniu zaburzona. Plamy starcze mogą być też wynikiem wieloletniego działania słońca na skórę, jeśli nie zawsze była odpowiednio chroniona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przebarwienia można z powodzeniem usuwać przy pomocy lasera, azotu lub peelingów kwasowych. Ale walkę z nimi warto dodatkowo wspomagać odpowiednimi kosmetykami.

Ostuda – są to plamy o kolorze jasno – lub ciemnobrązowym – rozległe, nieregularne i występujące najczęściej na twarzy. Te mało estetyczne przebarwienia pojawiają się zazwyczaj u kobiet – podczas trwania ciąży lub przyjmowania leków hormonalnych, a nasilają się przy wzmożonym kontakcie ze słońcem. Panie bardzo często zapominają lub pozostają całkiem nieświadome tego, jak silna jest reakcja słońca na przyjmowane przez nas preparaty hormonalne – zaznaczają eksperci marki Vichy – warto zatem nie tylko leczyć problem, ale przede wszystkim mu zapobiegać, stosując kosmetyki do opalania z filtrami, które uchronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB i skutecznie zapobiegną przebarwieniom skóry.

Więcej informacji oraz pełny opis produktu redukującego przebarwienia na skórze, dostępny na stronie:

www.vichy.pl/produkty-przeciw-oznakom-starzenia/pro-intensywna-pielegnacja-redukujaca-przebarwienia-skory-idealia/p6558.aspx

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł w skali 1-10
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.